Müslüman Kimdir ? Bölüm 1

Kullanıcı avatarı
Misafir

Müslüman Kimdir ? Bölüm 1

Mesaj gönderen Misafir »

Sadece Allah'a kulluk ederler

Biz (yalnızca) O'na kulluk edenleriz (BAKARA SURESİ / 138

Sadece Allah'tan korkarlar

Rablerinden içleri saygı ile titrer, kötü hesaptan korkarlar (RA'D SURESİ / 21)

Sadece Allah'a şükrederler

(yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin (BAKARA SURESİ / 152)

Onlar ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine isabet eden musibetlere sabredenler, namazı dosdoğru kılanlar ve rızık olarak verdiklerimizden infak edenlerdir (22/35)

Sadece Allah'a güvenirler

Mü'minlerin kalplerine, imanlarına iman katıp-arttırsınlar diye, 'güven duygusu ve huzur' indiren O'dur (FETİH SURESİ / 4)

Sadece Allah'a teslim olmuşlardır

Rabbimiz, ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş (müslüman) bir ümmet (ver) Bize ibadet yöntemlerini (yer veya ilkelerini) göster ve tevbemizi kabul et Şüphesiz, Sen tevbeleri kabul eden ve esirgeyensin" (BAKARA SURESİ / 128

Allah'a karşı acizliklerini bilirler

Biz şüphesiz, Allah'ı yeryüzünde asla aciz bırakamıyacağımızı, kaçmak suretiyle de O'nu hiç bir şekilde aciz bırakamıyacağımızı anladık" (CİN SURESİ / 12)

Adaletten taviz vermezler

Şüphesiz Allah, size emanetleri ehline (sahiplerine) teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor Bununla Allah, size ne güzel öğüt veriyor! Doğrusu Allah, işitendir, görendir (NİSA SURESİ / 58

Hakkı söylemekten çekinmezler

Onlar, yalnızca bana ibadet ederler ve bana hiç bir şeyi ortak koşmazlar [nisa suresi 55]

Siz, insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz; maruf (iyi ve İslam'a uygun) olanı emreder (AL-İ İMRAN SURESİ / 110)

İyiliği anlatmaya, kötülükten sakındırmaya çalışırlar

Öyleyse iğrenç bir pislik olan putlardan kaçının, yalan söz söylemekten de kaçının (HAC SURESİ / 30)

Fikirlerini zorla değil, konuşup anlatırlar

De ki: "Ey kafirler" (1)
Ben sizin taptıklarınıza tapmam" (2)
Benim taptığıma siz tapacak değilsiniz" (3)
Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim" (4)
Siz de benim taptıklarıma tapacak değilsiniz" (5)
Sizin dininiz size, benim dinim bana" (6)
(KAFİRUN SURESİ)

Güvenilir ve cesurdurlar

Andolsun, Allah İsrailoğullarından kesin söz (misak) almıştı Onlardan oniki güvenilir- gözetleyici göndermiştik Ve Allah onlara: "Gerçekten ben sizinle birlikteyim Eğer namazı kılar, zekatı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah'a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım Bundan sonra sizden kim inkar ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır" (MAİDE SURESİ / 12)

Sabırlıdırlar, zorluklardan yılmazlar

Ki onlar, sabredenler ve Rablerine tevekkül edenlerdir (ANKEBUT SURESİ / 59)

Davalarına bağlıdırlar

Daha sonra (davamı) onlara açıkça ilan ettim ve kendilerine gizli gizli yollarla yanaşmak istedim" NUH SURESİ / 9

"Bundan böyle" dedim "Rabbinizden mağfiret isteyin; çünkü gerçekten O, çok bağışlayandır (10)

Daima toplu halde ve beraberdirler

Yarattıklarımızdan, hakka yöneltip-ileten ve onunla adaleti kılan (uygulayan) bir ümmet vardır A'RAF SURESİ / 181

Sözlerine sadıktırlar

ahidlerine riayet edenlerdir MÜ'MİNUN SURESİ / 8

Allah'ın emri gelinceye kadar onları bırakın ve (onlara ne sözle, ne de eylemle) ilişmeyin Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir (BAKARA SURESİ / 109)

Yaptıklarında çıkar gözetmezler

Sana iyilikten her ne gelirse Allah'tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir NİSA SURESİ / 79

Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen'den yardım dileriz FATİHA SURESİ / 4

Kimsenin hakkını yemezler

Kitap Ehlinden öylesi vardır ki, bir kantar emanet bıraksan onu sana geri verir (AL-İ İMRAN SURESİ / 75)

(Yine) Onlar, emanetlerine ve ahidlerine riayet edenlerdir (MÜ'MİNUN SURESİ / 8

Suçlulara arka çıkmazlar

Şahidliği gizlemeyin Kim onu gizlerse, artık şüphesiz, onun kalbi günahkardır Allah, yaptıklarınızı bilendir (BAKARA SURESİ / 284

Münafıklarla mücadele ederler

Sizinle savaşırlarsa siz de onlarla savaşın(BAKARA SURESİ / 191)

Suçlamalara karşı kendilerini savunurlar

Şüphesiz, Allah'ın sana gösterdiği gibi insanlar arasında hükmetmen için biz sana Kitabı hak olarak indirdik (Sakın) Hainlerin savunucusu olma (NİSA SURESİ / 105)

Hoşgörülü ve bağışlayıcıdırlar

Sizden, faziletli ve varlıklı olanlar, yakınlara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere vermekte eksiltme yapmasınlar, affetsinler ve hoşgörsünler Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah, bağışlayandır, esirgeyendir (NUR SURESİ / 22)

Ey iman edenler, gerçek şu ki, sizin eşlerinizden ve çocuklarınızdan bir kısmı sizler için (birer) düşmandırlar Şu halde onlardan sakının Yine de affeder, hoş görür (kusurlarını yüzlerine vurmaz) ve bağışlarsanız, artık elbette Allah, bağışlayandır, esirgeyendir (TEĞABÜN SURESİ / 14 )

Merhametli ve yumuşak huyludurlar

Sonra iman edenlerden, sabrı birbirlerine tavsiye edenlerden, merhameti birbirlerine tavsiye edenlerden olmak (BELED SURESİ / 17)

-Tağuta kulluk etmezler

Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenler ise; onlar için bir müjde vardır, öyleyse kullarıma müjde ver (ZÜMER SURESİ / 17

Boş şeylerden yüz çevirirler

Tamam-kabul" derler Ama yanından çıktıkları zaman, onlardan bir grup, karanlıklarda senin söylediğinin tersini kurarlar Allah, karanlıklarda kurduklarını yazıyor Sen de onlardan yüz çevir ve Allah'a tevekkül et Vekil olarak Allah yeter (NİSA SURESİ / 81

Ayetlerimiz konusunda 'alaylı tartışmalara dalanlar:' -onlar bir başka söze geçinceye kadar- onlardan yüz çevir
(EN'AM SURESİ / 68

Tevazu sahipleridir

O Rahman'ın kulları yeryüzü üzerinde alçak gönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman "Selam" derler (Furkan, 63)

Allah'a İnanırlar

Kullarım Beni sana soracak olursa muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar (bakara/186)

De ki: O Allah, birdir (112/1

Peygamberlere,Meleklere ve indirilen kitaplarına İnanırlar

Elçi, kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü'minler de Tümü, Allah'a, meleklerine, Kitaplarına ve elçilerine inandı "O'nun elçileri arasında hiç birini (diğerinden) ayırdetmeyiz İşittik ve itaat ettik Rabbimiz bağışlamanı (dileriz) Varış ancak Sana'dır" dediler (BAKARA SURESİ / 286

Ahirete ( Yakinen ) İnanırlar

Ve onlar, sana indirilene, senden önce indirilenlere iman ederler ve ahirete de kesin bir bilgiyle inanırlar (bakara/4)

Gayba İnanırlar

Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler (2/3)

Namazı dosdoğru kılarlar

Kitaba sımsıkı sarılanlar ve namazı dosdoğru kılanlar, şüphesiz biz salih olanların ecrini kaybetmeyiz (7/170)

Zekatı verirler

İman edip güzel amellerde bulunanlar namazı dosdoğru kılanlar ve zekatı verenler; şüphesiz onların ecirleri Rablerinin katındadır Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır (2/277)

Haccederler

İnsanlar içinde haccı duyur; gerek yaya gerekse uzak yollardan (derin vadilerden) gelen yorgun düşmüş develer üstünde sana gelsinler (22/27)

Oruçlarını tutarlar

Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi oruç size de yazıldı (farz kılındı) Umulur ki sakınırsınız (2/183

Allah yolunda harcarlar ( İnfak ederler )

Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın İyilik edin Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever (2/195)

Hayırlı İşlerde yarışırlar

Onlar ki, mallarını gece, gündüz; gizli ve açık infak ederler Artık bunların ecirleri Rableri katındadır, onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır (2/274)

Ana Babaya iyilik ederler

Sana neyi infak edeceklerini sorarlar De ki: "Hayır olarak infak edeceğiniz şey, anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışadır Hayır olarak her ne yaparsanız, Allah onu şüphesiz bilir" (2/215)

En son Anonymous tarafından 06 Tem 2011 , Çrş 4:56 am tarihinde darbelendi.

“Dini Konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir