İŞ GÜVENLİĞİ ORGANİZASYONU

Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin

İŞ GÜVENLİĞİ ORGANİZASYONU

Mesaj gönderen admin »

İş Güvenliği Uzmanının asgari amacı; faaliyet alanlarında İş Kazalarının önlenmesi, çalışanların, çalışmalardan etkilenebilecek vatandaşların tesislerin emniyeti ve çevrenin olumsuz etkilenmemesi için, birimlerin alacağı İş Sağlığı ve Güvenliği önlemlerine rehberlik yapmak ve İş Güvenliği Yönetim organizasyonunu gerçekleştirmek olmalıdır.
İş Güvenliği Uzmanı İSG organizasyonunun içerisine işçileri, yöneticileri ve sendikaları çekebilmelidir.
İSG Organizasyonunu işçiler uygulamalı, yöneticiler uygulatmalı, sendikalar ise İSG önlemlerini sendikal hak olarak görmelidir. Tarafların bu sorumluluklarını hatırlatacak İş Güvenliği Uzmanlarıdır.
Ülkemizde tarafların istenilen seviyede sorumluluk aldığı, sorumluluğunun bilincinde olduğu maalesef söylenemez.
Çalışanların canının kıymetini bilmediği, vurdum duymaz olunduğu hatta ölümle dans eder gibi çalışıldığı, haklısın ama böyle gelmiş böyle gidiyor dendiğini hepimiz duyuyor gibiyiz değil mi?
Yöneticilerimizin günlüğünde işin planlanması ve zamanında ekonomik olarak bitirilmesi bulunmaktadır. Genellikle İşin güvenliğini, çalışan insanların güvenliğini veya çevrenin güvenliğini hiç mi hiç düşünmemiştir. Yöneticiler İş Güvenliğini ne zaman hatırlarlar? İş kazası olduğunda hatırlarlar ya da İş Müfettişleri gelecekse hatırlarlar değil mi?
Sendikalar için İş güvenliğinin neresindedirler sormak gerekir diye düşünüyorum. Sendikaların önceliği işçinin maaşına ne kadar zam yapılmalı olduğu işçinin hayatının sağlığının ön planda olmadığı hepimizin malumudur.
Sonuç olarak İş Güvenliği Uzmanları bütün mesleki tecrübelerine ilaveten iyi bir yönetim organizasyonunu gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmaları, sahanın aktörlerini bu organizasyonun içine çekebilmeleri gerekmektedir. Bunun için olağan dışı kampanyalar gerekmekte midir? Evet gerekmektedir. Aksi halde İş Güvenliği Uzmanının kendisini sahanın kenarında bulması kaçınılmazdır.

“İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir