TMMOB Sanayi Kongresi 2009-Ankara

Kullanıcı avatarı
EMO

TMMOB Sanayi Kongresi 2009-Ankara

Mesaj gönderen EMO »

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 2009, 11 - 12 ARALIK'TA ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK‏
TMMOB adına Odamız tarafından 1963 yılından beri düzenlenen TMMOB Sanayi Kongrelerinin on yedincisi "Dünya Ekonomik Krizi ve Türkiye Sanayinin Yeniden Yapılanması" Ana Temasıyla Aralık ayında Ankara‘da toplanacak.

İki yılda bir düzenlenen TMMOB Sanayi Kongresinin yürütme kurulu, kriz nedeniyle bu yıl Aralık ayından önce bir sempozyum düzenlenmesi kararı almış ve Şubat 2009‘da, "Kriz ve Sanayi Sektörlerinin Durumu" başlıklı bir sempozyum yine MMO tarafından düzenlenmişti. Krizin otomotiv, metal, makina imalat, tekstil, enerji, kimya, elektrik-elektronik, tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörleri ve çalışan kesimlere etkileri bu sektörlerin ve çalışan kesimlerin temsilcilerince irdelenmişti.

Kriz ve Sanayi Sektörlerinin Durumu Sempozyumunun sonuçlarının da taşınacağı TMMOB Sanayi Kongresi 2009 ise, "Dünya Ekonomik Krizi ve Türkiye Sanayinin Yeniden Yapılanması" ana temasıyla toplanacak. Bu ana tema etrafında istihdam öncelikli bölgesel kalkınma ile planlamada model önerilerine ilişkin yaklaşımlar üretilecek.

Kongrede Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, Prof. Dr. Bilsay Kuruç, araştırmacı iktisatçı Mustafa Sönmez, Prof. Dr. İzzettin Önder, Prof. Dr. Hacer Ansal, Prof. Dr. İşaya Üşür, Prof. Dr. Aziz Konukman, DPT‘den Rahmi Aşkın Türeli, Prof. Dr. Nesrin Sungur, Dr. Ercan Sarıdoğan ve Prof. Dr. Çağlar Güven küresel kriz ve yeni güç dengelerinden kalkınma, planlama ve Türkiye sanayisinin yeniden yapılanmasına dek sunumlar gerçekleştirecekler.

Sanayi kongresinde biri çerçeve sunum, biri forum olmak üzere toplam yedi oturumda dokuz sunum yapılacak ve MMO tarafından iki rapor sunulacak. Sanayi Kongresi 2009 için MMO tarafından özel olarak hazırlanan raporlar, Türkiye Sanayiinde Öncelikli Sektörler ve Bölgesel Kalkınma Yaklaşımı ile Türkiye‘de Kalkınma ve İstihdam Odaklı Sanayileşme İçin Planlama Önerileri başlıklarını taşıyor.

Kongrenin Kriz Sürecinde Dünya Ekonomisi ve Yeni Eğilimler oturumunda küresel krizde yeni güç dengeleri ve emperyalizm ile krizde teknolojinin rolü ve küresel kapitalizmin krizi konuları ele alınacak.

Krizde Türkiye Sanayinin Durumu ve Geleceği oturumunun ilkinde, kriz sonrası uluslararası iş bölümü ve Türkiye sanayi ve krizin Türkiye imalat sanayi üzerine etkileri irdelenecek. Bu oturumun ikincisinde ise 2001 krizinden günümüze imalat sanayi yatırımlarının bölgesel analizi ve yeniden planlı ekonomiye dönüş, üretim, yatırım ve finansman destekleri ile sanayileşme konuları masaya yatırılacak.

Planlama Olgusu ve Türkiye Sanayinin Öyküsü oturumunda da 1961-1980 planlı dönem ve 1980-2008 planlı dönemden çıkışta Türkiye sanayinin öyküsü irdelenecek.
Sanayi Kongresi 2009, 11-12 Aralık 2009 tarihlerinde Ankara‘da Milli Kütüphane Konferans salonunda gerçekleştirilecek.

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 2009 PROGRAMI

DÜNYA EKONOMİK KRİZİ VE TÜRKİYE SANAYİNİN YENİDEN YAPILANMASI
PLANLAMADA MODEL ÖNERİLERİ İSTİHDAM ÖNCELİKLİ VE BÖLGESEL KALKINMA

MİLLİ KÜTÜPHANE / ANKARA

1. GÜN: 11 ARALIK 2009 CUMA

09.00-10.00 KAYIT
10.00-11.30 AÇILIŞ KONUŞMALARI
11.30-11.45 KAHVE ARASI

1. OTURUM AÇILIŞ OTURUMU
Oturum Başkanı: Emin KORAMAZ - Makina MO Yönetim Kurulu Başkanı
11.45-12.30 Çerçeve Sunum
Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu-Marmara Üniv. İktisat Böl. (End. Müh.)
12.30-13.30 YEMEK ARASI

2. OTURUM KRİZ SÜRECİNDE DÜNYA EKONOMİSİ VE YENİ EĞİLİMLER
Oturum Başkanı: Musa ÇEÇEN - Elektrik MO Yönetim Kurulu Başkanı
13.30-14.00 Küresel Krizde Yeni Güç Dengeleri ve Emperyalizm
Prof. Dr. İzzettin Önder-İstanbul Üniv. İktisat Fak. Maliye Böl.
14.00-14.30 Finansal Krizde Teknolojinin Rolü
Prof. Dr. Hacer Ansal-Işık Üniv. Fen Ed. Fak. İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü (İnş. Müh.)
14.30-15.00 Küresel Kapitalizmin Krizi: Bir Dönüşüm mü?
Prof. Dr. İşaya Üşür-Gazi Üniv. İİBF. Ekonomi Böl.
15.00-15.15 KAHVE ARASI

3. OTURUM KRİZDE TÜRKİYE SANAYİNİN DURUMU VE GELECEĞİ I
Oturum Başkanı: Mehmet TORUN - Maden MO Yönetim Kurulu Başkanı
15.15-15.45 Kriz Sonrası Ortamda Uluslararası İş Bölümü ve Türkiye Sanayi
Prof. Dr. Aziz Konukman - Gazi Üniv. İİBF. İktisat Böl.,
Rahmi Aşkın Türeli- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)
15.45-16.15 Krizin Türkiye İmalat Sanayi Üzerine Etkileri
Prof. Dr. Nesrin Sungur, Dr. Ercan Sarıdoğan -Marmara Üniv. İktisat Böl.

16.15-16.30 KAHVE ARASI

4. OTURUM KRİZDE TÜRKİYE SANAYİSİNİN DURUMU VE GELECEĞİ II
Oturum Başkanı: Atakan GÜNAY - Gıda MO Yönetim Kurulu Başkanı
16.30-17.00 2001 Krizinden Günümüze İmalat Sanayi Yatırımlarının Bölgesel
Analizi
Mustafa Sönmez - Araştırmacı, Yazar, İktisatçı

17.00-17.30 Yeniden Planlı Ekonomiye Dönüş, Üretim, Yatırım ve Finansman
Destekleri İle Sanayileşme
Prof. Dr. Çağlar Güven - ODTÜ End. Müh. Böl. (Elektrik Müh.)

2. GÜN: 12 ARALIK 2009 CUMARTESİ

5. OTURUM ALAN ÇALIŞMALARINA YÖNELİK PANEL VE ÖZEL OTURUMLAR
Oturum Başkanı: H. Serdar HARP - İnşaat MO Yönetim Kurulu Başkanı
10.00-10.45 Alan Çalışması: Türkiye Sanayinde Öncelikli Sektörler ve Bölgesel Kalkınma Yaklaşımı
10.45-11.30 Alan Çalışması: Türkiye‘de Kalkınma ve İstihdam Odaklı Sanayileşme İçin Planlama Önerileri

11.30-11.45 KAHVE ARASI

6. OTURUM PLANLAMA OLGUSU VE TÜRKİYE SANAYİNİN ÖYKÜSÜ
Oturum Başkanı: Ali Fahri ÖZTEN - Harita ve Kadastro MO Yönetim Kurulu Başkanı
11.45-12.45 Planlı Dönem ve Planlı Dönemden Çıkışta Türkiye Sanayinin Öyküsü (1961 - 1980) ve (1980-2008)
Prof. Dr. Bilsay Kuruç, İktisatçı
12.45-13.45 YEMEK ARASI

7. OTURUM FORUM: TARTIŞMA VE ÖNERİLER
Oturum Başkanı: Ali Ekber ÇAKAR - Makina MO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi
13.45-15.30

En son Anonymous tarafından 10 Tem 2011 , Pzr 12:44 pm tarihinde darbelendi.

“Fuarlar, Kurslar, Seminerler ve Organizasyonlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir