Katsayı kalktı

Kullanıcı avatarı
Misafir

Katsayı kalktı

Mesaj gönderen Misafir »

Üniversiteye giriş sınavında, katsayı uygulaması kaldırıldı.
YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının ''kaldırıldığı'' bildirildi.

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplandı.

Toplantıda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı.

Katsayı uygulamasının her aday için 0.12 olarak belirlendiği, sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış olduğu kaydedildi.

Toplantıda ayrıca, Rize Üniversitesi'nin adının, ''Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'' olarak değiştirilmesi de kararlaştırıldı.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ''Yükseköğretime Giriş'' maddesinde, ''Mesleğe yönelik programlar uygulayan liselerin mezunları, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir yükseköğretim kurumuna girerken, başarı notları ayrıca tespit edilecek bir katsayı ile çarpılmak suretiyle değerlendirilerek giriş sınavı puanlarına eklenir'' hükmü yer alıyor.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

YÖK'ten bugün yapılan açıklamada da müstakil mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin, alanlarıyla ilgili yüksek öğretim programlarına yerleştirilirken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) 0,06 ile çarpılarak, elde edilen puanın puana eklenmesi uygulamasının devam edeceği bildirildi.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurul Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Müstakil mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler alanlarıyla ilgili yükseköğretim programlarına yerleştirilirken AOBP'nin 0,06 ile çarpılarak elde edilen puanın, puana eklenmesi uygulaması devam edecektir. Adayların üniversiteye yerleştirilmelerine esas olmak üzere yerleştirme puanlarının hesaplanmasında, AOBP'nin yüzde 12'sinin YGS ile LYS puanlarının eklenmesine karar verildi.''

Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın görev süresi 10 Aralık 2011 tarihinde sona erecek.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER'DEN KATSAYI YORUMU

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YÖK'ün üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının kaldırılması kararına ilişkin bir soruya, ''YÖK Genel Kurulu'na teşekkür ediyorum. Hakikaten özellikle mesleki eğitim açısından Türkiye'de mesleki eğitimin teşvikine yönelik çocuklarımızın önündeki önemli bir engel ortadan kalkmış oldu'' karşılığını verdi.

Dinçer, ayrıca daha önceki çalışmalarla zaten katsayı farkının çok düşük seviyelere çekildiğini anımsatarak, YÖK Genel Kurulu'nun son kararıyla mesleki eğitime yönelik çabalarda herhangi bir engel kalmadığını belirtti. İş dünyasının bu doğrultuda yoğun talepleri olduğunu ifade eden Dinçer, bu taleplerin karşılandığını görmekten memnun olduğunu dile getirdi.

Kararın yargıya taşınma olasılığına ilişkin bir soruya karşılık Dinçer, şöyle konuştu:

''Her zaman böyle bir ihtimal olabilir. Bu karardan memnun olmayanlar olabilecektir ama şunu ifade etmek istiyorum; bu mesele, yargıya taşınmış olsa bile normalde artık ülkenin çok önünde duran bir meseleydi. Bir şekilde hallolması gerekir. Daha da önemlisi zaten Milli Eğitim Bakanlığı kendi müfredat sistemi içinde yaptığı değişikliklerle alan uygulamalarını önümüzdeki yıldan itibaren bütünüyle kaldırıyor. Dolayısıyla katsayının var olması bile anlamsız hale gelecekti. Önümüzdeki yıl bu değişikliğin zaten netleşeceğini ifade ettiğimde yargının vereceği kararın sadece bu yıldan ibaret olacağını ifade etmek bence doğru olabilir. ''

Bir başka gazetecinin kamuoyunda TBMM tarafından katsayı konusuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılacağı yönünde beklentisi olduğuna ilişkin sözleri üzerine de takdirin TBMM'ye ait olduğunu, şu anda idari anlamda YÖK'ün verdiği kararın üzerine TBMM'nin bunu kesin olarak bir kanun hükmüne bağlamayı planlıyorsa, bunun olabileceğini söyledi.

Dinçer, ''Önümüzdeki yıl, Milli Eğitim Bakanlığında alan uygulamalarının değişiyor olması sebebiyle aslında katsayının varlığı çok fazla anlamlı halde olmayacaktı. Sadece bu yılı ilgilendiriyordu'' dedi.

Dinçer, bazı gazetelerde yer alan atanamayan öğretmenlerin yeteneklerine uygun mesleklere yönelmesi yönünde sarf ettiği belirtilen sözlerine ilişkin soru üzerine de bu konuya açıklık getirdiğini, tekrar bu konuya değinmek istemediğini kaydetti.

“Öğrenciler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir